צרו קשר
  1. לקבלת פרטים והצעה מלאו את הטופס
  2. (חובה)
  3. (חובה)
 

cforms contact form by delicious:days

תרבות, אוכל, בילויים, קניות B3

תרבות, אוכל, בילויים, קניות  

האי כרתים, עם הים החמים והשקוף, החופים הארוכים עם עצי האשל, הרמות המופלאות והלילות השקטים זרועי הכוכבים, מציע הרבה יותר מאשר ערוצים, פסגות גבוהות ומזג אוויר. כיום עדיין חי האי ומתפתח, במיוחד הערים המשתנות  מיום למחרת, שלא כמו הכפרים הרבים בהם החיים ממשיכים להתנהל לאיטם באותו קצב כבר מאות בשנים.

ישנם בכפרים מאות בתי קפה בהם אפשר לשבת בצילו של עץ תות וללגום קפה "מתוק" או "בינוני", או כוס טסיקודיה (raki), תוך כדי משחק קלפים, או טבלי (tavli) (שש-בש).

יש עשרות טברנות וברים המגישים את המאפיינים של האזור: מזה (meze) טעים. יוגורט ודבש, קלטסוניה (kaltsounia) – עוגות מתוקות, פאים עשויים עם עשבי בר מתובלים בשומר, סטקה (staka) – חמאה עם קמח, קדרת ארנבות, פאי גבינה מהורה ספקיון (Hora Sfakion), חלזונות, בשר עזים מבושל. בעיר חאניה, במלקסה (Malaxa), בווריסס (Vrises) ובעוד כפרים באזור, בהרקליון וברטימנו ובעיירות שלהן, בכל מחוז לסיסי (Lassithi) אפשר לטעום דגים, קיפודי-ים, תמנונים ודיונונים מבושלים על פחם או מטוגנים. בטברנות על שפת המים ובכל מקום, אפשר לשתות את הראקי והיין הנפלאים של כרתים.

OLYMPUS DIGITAL CAMERA OLYMPUS DIGITAL CAMERA

 

בכל יום חג של קדוש מתקימות חגיגות בכל מקום באי, וכל כרתים פועמת לקול הנבל הכרתי ושל הקצב של הריקודים המקומיים, הפנזאלי (pentozali) והסוסתא (sousta). עקרות הבית מכינות פילאף כרתי מאודה וטיגוני חג מיוחדים – קסרוטיגנה (xerotigana).

 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA pentozali

בחלונות הראוה של הרקליון הסואנת, אגיוס ניקולאוס הקוסמופוליטית, רתימנו הציורית האניה המקסימה ואירפטרה העשירה, מוצגות פרוות אלגנטיות, תכשיטים יקרים וכלי כסף יפיפיים שמושכים את עיני העוברים ושבים. בחנויות של סיטיה (Sitia) שובת הלב ואנויה (Anogia) ההררית, אתה מתרשם ממגוון הפטניס (patanies), בדים מקומיים בשלל צבעים, ובכל מקום אתה רואה קרמיקה מעשה ידי אומן ודברי עור. באזור סטיבנדיקה (Stivanadika), של חאניה (רח' סקרידלוף) עדיין מייצרים את המגפיים המסורתיים סטיבניה (stivania) בדרך המסורתית, ואפילו היום יש תושבי כרתים אשר עדיין לובשים את הלבוש המסורתי שלהם.

בכל השווקים ברחבי האי מוצגים לראווה כל מיני מאכלים, פירות וירקות מתוצרת העמקים הפוריים ואזורי ההר. אבוקדו אקזוטי, עולש בלגי ובננות, תפוזים מלאי מיץ ומילונים ריחניים, תאנים ופרי וסברס מתוקים, ענבים, עגבניות, מלפפונים, עלים ירוקים שרק נקטפו ממורד הגבעות. חסילונים, סרדינים, לובסטר מפתה, טלה מהאי הקטן גבדוס (Gavdos), דבש מבושם בתימין, וגבינות נפלאות: גרוייר (graviera), מיזיטרה (myzithra) (ריקוטה), גבינה לבנה טרייה בעלת טעם נפלא, וסטקה (staka) רכה ומהנה.

ניתן לבלות ערבים מקסימים בישיבה ליד שיחי היסמין המשכרים בריחם, בבית קולנוע פתוח לאוויר החופשי, או לשבת על כסא נוח בחנות מאפים, או בישיבה סביב לשולחן בבר דגים ממש על הים, או לצעוד לבדך על חוף מבודד ועזוב, או – למה לא? – ליהנות ממקצב הרוק במועדון או בר, או בשיחה בלובי רחב-ידיים של מלון מפואר.